Doradztwo i konsultacje z zakresu psychologii
zarządzania i organizacji
Profesjonalne wsparcie w rozwoju
osobistym i zawodowym
Sesje indywidualne i warsztaty grupowe
Przejdź na nową stronę
koterski.pl

Coaching

 1. Czym jest coaching
 2. Jakie korzyści daje coaching 
 3. Czy coaching jest poufny
 4. Jak długo trwa coaching
 5. Jak często odbywa się coaching 
 6. Jak stwierdzić, czy coaching jest odpowiednim rozwiązaniem
 7. Jakie mogą być powody, dla których warto sięgnąć po coaching
 8. Przez jaki okres czasu trwa coaching
 9. Co to jest life coaching
 10. Kiedy coaching nie jest potrzebny
 11. Jakimi obszarami zajmuje się life coaching
 12. Do kogo adresowany jest coaching
 13. Na co zwracać uwagę decydując się na coaching
 14. Co to jest coaching kariery
 15. Kiedy zdecydować się na coaching kariery
 16. Kiedy caaching daje najlepsze rezultaty

 1. Czym jest coaching

Coaching to profesjonalna relacja, którą tworzą coach i klient. Coach wspomaga klienta w osiągnięciu celów. Coach przez cały proces stara się koncentrować uwagę klienta na jego kompetencjach i możliwościach ich wykorzystania. Coach również mobilizuje do aktywności, która jest potrzebna do osiągnięcia sukcesu i prowadzi proces tak, żeby pomóc klientowi odkryć i zdefiniować możliwości i sposób działania, które doprowadzą go do celu. Poprzez coaching klient uzyskuje jasność co do sposobu działania i wartości, co jest  istotne w procesie zwiększania aktywności i osiągania celów.

 1. Jakie korzyści daje coaching 

Coach pomaga klientowi uzyskać nowe spojrzenie na kwestie, które są dla niego istotne, zidentyfikować szanse i możliwości. W ramach coachingu, coach pomaga wzmocnić kompetencje, które są ważne dla klienta, co z kolei wpływa na poczucie pewności siebie. Coaching daje możliwość przygotowania się do działania, zaplanowania, przeanalizowania różnych wariantów. Coaching jest często  polecany w fazie przeddecyzyjnej.

 1. Czy coaching jest poufny

Na pierwszej sesji coach szczegółowo informuje klienta o zasadach na jakich odbywa się coaching. Jedną z zasad jest, że coach przestrzega zasady poufności.

 1. Jak długo trwa coaching

Coaching  trwa zwykle około 1 godziny. Jednak coach może uzgodnić z klientem, że coaching będzie trwał krócej lub dłużej. Zawsze jest to uzgadniane z wyprzedzeniem i związane z tym, czego ma dotyczyć sesja.

 1. Jak często odbywa się coaching 

Częstotliwość jest uzależniona od potrzeb klienta. Zwykle coaching odbywa się raz w tygodniu. Z czasem czas pomiędzy sesjami może być wydłużany.

 1. Jak stwierdzić, czy coaching jest odpowiednim rozwiązaniem

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcę osiągnąć przez coaching. Coaching jest oparty na relacji, dlatego warto także zapytać siebie, czy dla mnie taka współpraca jest wartościowa i czy chcę brać pod uwagę perspektywę i punkt widzenia innej osoby. Ważne pytanie dotyczy tego, czy jest się gotowym poświęcić czas, energię i pieniądze na coaching.

 1. Jakie mogą być powody, dla których warto sięgnąć po coaching

Niektóre z nich to: chcesz rozwinąć umiejętności; chcesz zmienić sposób działania, masz trudności w określonych sytuacjach; potrzebujesz więcej równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.

 1. Przez jaki okres czasu trwa coaching

To, jak długo trwa coaching, jest uzależnione m.in. od częstotliwości spotkań i przeznaczonego na to budżetu. Coaching może trwać kilka miesięcy. Bywa też, że klient potrzebuje kilku spotkań, wtedy coaching może trwać 2-3 sesje. Klient i coach mogą też dojść do wniosku, że korzystna będzie dłuższa współpraca.

 1. Co to jest life coaching

Life coaching jest rodzajem coachingu, sposobem współpracy coacha z klientem. Life coaching skupia się na osiąganiu celów zarówno ze sfery zawodowej jak i prywatnej.

 1. Kiedy coaching nie jest potrzebny

Jeśli masz jasność czego chcesz, co chcesz zmienić i jak to zrobić coaching wydaje się niepotrzebny.

 1. Jakimi obszarami zajmuje się life coaching

Life coaching zajmuje się różnymi aspektami życia zawodowego i prywatnego. Przykładowe to:

 • obniżenie poziomu stresu
 • zmiana stylu życia
 • zwiększenie osobistej skuteczności
 1. Do kogo adresowany jest coaching

Coaching jest dla osób, które chcą zmiany. Coach nie jest po to, aby nakłaniać do działania i do zmian. Coach ma wspierać poprzez uświadamianie pewnych zależności, sposobu myślenia i działania oraz ma pomagać utrzymywać koncentrację na celu. Coaching można polecić m.in. osobom, które:

 • chcą efektywnie wprowadzać zmiany
 • chcą poprawić swoją sytuację
 • chcą się upewnić, że podejmują właściwą decyzję
 • chcą określić lub doprecyzować swoje cele, wypracować plan i przystąpić do realizacji
 1. Na co zwracać uwagę decydując się na coaching

Coaching to inwestycja, która powinna się zwrócić, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Decydując się na coaching warto odpowiedzieć sobie na pytania: ile czasu i energii chce poświecić na coaching i jaki budżet chce przeznaczyć na coaching. W ramach coachingu pracuj nad tym, co jest warte twojego czasu, energii i pieniędzy.

 1. Co to jest coaching kariery

Coaching kariery to proces, w którym coach wspólnie z klientem ustalają w jakim miejscu kariery znajduje się klient,  gdzie chce być w przyszłości, opracowują plan działania. Coaching kariery skupia się na umiejętnościach i konkretnych działaniach.

 1. Kiedy zdecydować się na coaching kariery

Istotą coachingu kariery jest przejęcie kontroli nad własną karierą i rozwojem. Coaching pozwala zidentyfikować i wykorzystać do tej pory niezauważone możliwości. Dlatego może okazać się przydatny, kiedy chce się wprowadzić zmiany i zrobić kolejny krok w karierze, gdy spada motywacja do zmian. Coaching kariery warto również rozważyć w momencie radykalnych zmian zawodowych.

 1. Kiedy caaching daje najlepsze rezultaty

Efekty jakie daje coaching w dużej mierze zależą od postawy klienta. Coaching daje największe korzyści, gdy klient jest nastawiony na pracę i otrzymywanie informacji zwrotnych, chętnie podejmuje próby i eksperymentuje, jest otwarty na nowe pomysły.

koterski.pl

Polityka prywatności serwisu www.konsultacjepsychologiczne.com