Doradztwo i konsultacje z zakresu psychologii
zarządzania i organizacji
Profesjonalne wsparcie w rozwoju
osobistym i zawodowym
Sesje indywidualne i warsztaty grupowe
Przejdź na nową stronę
koterski.pl

Psycholog sportu

 1. Jakie zadanie ma psycholog sportu
 2. Z kim pracuje psycholog sportu
 3. Czy psycholog sportu jest zobowiązany do tajemnicy
 4. Czy  psycholog sportu może pracować jednocześnie z zawodnikiem i trenerem
 5. Jak długo psycholog sportu współpracuje z zawodnikiem
 6. Jakie korzyści daje psycholog sportu
 7. Jak często psycholog sportu spotyka się z klientami
 8. Jak stwierdzić, że psycholog sportu jest dobrym rozwiązaniem dla sportowca
 9. Kiedy psycholog sportu nie jest potrzebny
 10. Czy zawodnik lub trener może poradzić sobie bez psychologa sportu
 11. Jak pracuje psycholog sportu
 12. Jaki jest pierwszy krok, gdy chcę skorzystać z psychologa sportu
 13. Czy to prawda, że efekty pracy z psychologiem sportu zależą od zawodnika

 1. Jakie zadanie ma psycholog sportu

Psycholog sportu wspiera zawodników w osiąganiu wyników poprzez rozwijanie ich kompetencji psychologicznych. Psycholog sportu jest często członkiem sztabu szkoleniowego i współpracuje z trenerami.

 1. Z kim pracuje psycholog sportu

Klientami, z którymi współpracuje psycholog sportu są sportowcy oraz trenerzy. Psycholog sportu pracuje zarówno w kierunku wzmocnienia psychicznego zawodnika, jak również wypracowania najlepszych rozwiązań, które zawodnik może zastosować w konkretnej sytuacji. Jeśli psycholog sportu współpracuje z trenerem, jego zadanie polega między innymi na rozwijaniu kompetencji trenera związanych z budowaniem relacji z zawodnikiem, wyznaczaniem celów, motywowaniem.

 1. Czy psycholog sportu jest zobowiązany do tajemnicy

Psycholog sportu na pierwszym spotkaniu z klientem powinien poinformować o warunkach na jakich podejmuje współpracę. Jedna z informacji, którą przekazuje psycholog sportu dotyczy tego, czy sesje są objęte tajemnicą. Z tajemnicą przebiegu sesji jest związana również dyskrecja w zakresie informowania o tym, z kim pracuje psycholog sportu.

 1. Czy  psycholog sportu może pracować jednocześnie z zawodnikiem i trenerem

To zależy od zakresu, jakim zajmuje sie psycholog sportu. W niektórych przypadkach to, że psycholog sportu pracuje jednocześnie z zawodnikiem i trenerem może komplikować współpracę.

 1. Jak długo psycholog sportu współpracuje z zawodnikiem

To, jak długo psycholog sportu współpracuje z zawodnikiem w dużej mierze zależy od wcześniej uzgodnionego zakresu współpracy. Praca powinna być skoncentrowana na dokładnie zdefiniowanych celach. Czas potrzebny na ich osiągnięcie również powinien być określony chociażby poprzez liczbę spotkań.

 1. Jakie korzyści daje psycholog sportu

Psycholog sportu pomaga opanować stres, utrzymać koncentrację na celu, a także wypracować  zachowania, które mogą być przydatne w trudnych momentach rywalizacji. Psycholog sportu również pomaga zmobilizować się po przegranej.

 1. Jak często psycholog sportu spotyka się z klientami

To, jak często psycholog sportu spotyka się z klientami zależy od konkretnych potrzeb. Zwykle raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, a jeśli jest szczególna potrzeba to częściej. Należy pamiętać, że zmiana psychologiczna nie dokonuje się z dnia na dzień, dlatego klienci są proszeni o cierpliwość, systematyczną pracę przez określony czas. Należy jednak podkreślić, że ten czas nie musi być długi.

 1. Jak stwierdzić, że psycholog sportu jest dobrym rozwiązaniem dla sportowca

Sfera psychiczna jest często uważana za istotną z punktu widzenia osiągania wyniku sportowego. Jednak nic nie zastąpi umiejętności.

 1. Kiedy psycholog sportu nie jest potrzebny

Jeśli trener lub zawodnik nie widzą potrzeby współpracy z psychologiem, nie należy na siłę szukać powodów, które uzasadniają taką wspópracę.

 1. Czy zawodnik lub trener może poradzić sobie bez psychologa sportu

Proces pracy z psychologiem sportu często polega na przekazaniu podstawowych założeń i ćwiczeń, które zawodnik realizuje samodzielnie. Rola psychologa sportu sprowadza się do ewentualnych spotkań i monitorowania tego procesu.

 1. Jak pracuje psycholog sportu

Na początku psycholog sportu spotyka się z klientem. Przeprowadza wywiad, podczas którego ustala oczekiwania. Kolejny krok polega zwykle na  zebraniu danych. Kolejne etapy to psychoedukacja i wypracowanie konkretnych rozwiązań. Całość często sprowadza się do kilku intensywnych spotkań. Jeśli klient jest zaangażowany, systematyczny,  koncentruje się na zmianie, proces zwykle przebiega szybko.

 1. Jaki jest pierwszy krok, gdy chcę skorzystać z psychologa sportu

Praca z psychologiem sportu to inwestycja, która powinna się zwrócić. Dlatego przemyśl, czy psycholog sportu jest potrzebny i w czym konkretnie miałby pomóc. Zastanów się, czy pewnych rzeczy nie możesz zrobić samodzielnie. Jeśli stwierdzisz, że psycholog sportu jest potrzebny umów się na spotkanie.

 1. Czy to prawda, że efekty pracy z psychologiem sportu zależą od zawodnika

Przyjęło się mówić, że wynik pracy psychologa w tym psychologa sportu zależy od klienta. Tylko częściowo jest to prawda, ponieważ dużo zależy od kompetencji psychologa. Jeśli współpracując z psychologiem sportu nie widzisz postępów nie obarczaj się winą, tylko porozmawiaj z nim o tym, lub poszukaj kogoś innego. 

koterski.pl

Polityka prywatności serwisu www.konsultacjepsychologiczne.com